V r. 1900 byl založen spolek dobrovolných hasičů. Počátkem roku 1921 vznikl valský divadelní kroužek, který se postupně vybavoval. V r. 1923 proběhla organizační změna, při níž se někdejší volně sdružený ochotnický spolek změnil na "Divadelní odbor Spolku dobrovolných hasičů Valy". Již v roce 1929 svazek zanikl a to mělo i za následek dočasný rozpad valského hasičského sboru, obnoveného o rok později. Valský Sbor dobrovolných hasičů si udržuje i nyní vysokou úroveň. Valští se připravují nejen k protipožárním zásahům a na soutěžích dosahují dobrých výsledků, ale svůj výcvik dokáží využít i v boji proti jiným živelným pohromám, jak dokázali při povodních. Od r. 1995 také organizují fotbalový turnaj "O pohár starosty".
Počátkem r. 1921 vznikl valský divadelní kroužek, který se postupně vybavoval. V r. 1923 proběhla organizační změna, při níž se někdejší volně sdružený ochotnický spolek změnil na „Divadelní odbor Spolku dobrovolných hasičů Valy“. Valy měly stálou divadelní scénu. Již v r. 1929 svazek zanikl. Divadelní kroužek pokračoval dál až do poloviny třicátých let, kdy nastal útlum. V r. 1934 už ve valském divadelním sále sehráli ve své režii vlastní představení místní sportovci. Divadelní ochotnická činnost v obci po řadu let stagnovala až do svého znovuoživení v poválečné době. Ochotnické divadlo zaniklo v r. 1974. Ale již v r. 1975 se krátkodobě obnovilo.
V r. 1930 byl založen místní sportovní (především fotbalový) klub S.K. Valy. Ve 30. letech 20. století převzal klub jednoznačně společenskou aktivitu v obci. První valské hřiště bylo počátkem 30. let zřízeno uprostřed vesnice. Hřiště bylo zakázáno a zaniklo. Na jeho místě vyrostla v r. 1975 dnešní prodejna s.d. Jednota. Další hřiště bylo „mezi lesy“, ležící poměrně dosti daleko od Valů – až při silnici z Klenovky na Veselí, jižně od klenovské hájovny. Ani toto hřiště již dnes neexistuje. Hráče S.K. Valy byste tehdy na hřišti poznali podle modro-bíle pruhovaných dresů a modrých trenýrek. Valským rodákem a tehdejším populárním sportovcem AC Sparta byl Jaroslav Štorek zvaný Žovka. Družstvo se rozpadlo v r. 1953 a bylo obnoveno až za více než 10 let. Byl vybudován nový sportovní areál, kterým se dnes Valy honosí. Základním předpokladem pro „znovuzrození“ valského fotbalu se stalo vybudování nového hřiště. Jako vhodné místo byl vybrán prostor někdejšího Valského rybníka. Na jaře roku 1967 byl slavnostně vykopnut míč. Obnovený SK Valy se přihlásil do nejnižší fotbalové soutěže. V r. 1971 bylo ustaveno i družstvo starších žáků. 24. dubna 1969 zemřel nadšený sportovec a dobrý kamarád Ladislav Balada. Na jeho památku se pořádá pravidelně každoročně „Memoriál Ládi Balady“. V r. 1969 započala stavba zděných kabin, kiosku a ohraničení rozšířeného hřiště. V areálu se nachází asfaltové hřiště na nohejbal a tenis. Byl zřízen taneční parket a letní kino.
Počátky myslivosti ve Valech sahají až do meziválečné doby, kdy bylo ustanoveno Honební společenstvo. Valská honitba je datována od r. 1945. Od r. 1949 docházelo k častým změnám při slučování sousedních mysliveckých sdružení. Valští myslivci se nestarají jen o zvěř, hony a výcvik loveckých psů. V r. 1970 provedli opravu hráze v rybníku a zarybnili ho. V r. 1983 vystavěli sklad na krmivo pro zvěř. V r. 1989 se znovu rozdělily honitby Valy a Přelouč a roku 1992 bylo na Valech ustaveno Honební společenstvo. Svou činnost zaměřují na umělý odchov bažantů a koroptví.
Chov drobného zvířectva je v obci velmi oblíbený. V r. 1979 byl rozšířen o nové členy a tím bylo dosaženo, že v r. 1980 mohli valští chovatelé založit vlastní organizaci. Od r. 1984 mají chovatelé v trvalém užívání zbořeniště mlýna a okolní prostory někdejšího smetiště, které si sami opravili. První samostatnou výstavu uspořádali s mimořádným úspěchem v r. 1987.
Vznikl r. 1953. V padesátých letech pomáhal svaz organizovat hlavně zemědělské brigády na pomoc místnímu družstvu. V šedesátých a sedmdesátých letech organizovaly různé kurzy vaření, módní přehlídky a oslavy. V osmdesátých letech se zaměřila činnost na sport. V současné době se zaměřila práce svazu na práci s dětmi. V návaznosti na Český svaz žen byl založen v r. 1961 Sbor pro občanské záležitosti.
Zahrádkářský svaz byl založen v r. 1960. Výstavy se pořádaly od roku 1967. V r. 1988 se členové pustili do výstavby vlastní moštárny a 15. října 1989 ji slavnostně zprovoznili. V roce 1991 byla moštárna pojata do restituce areálu valské hospody a r. 1994 se organizace rozpadla.