Obec Valy nad Labem leží ve výšce 217 m n. m. v centru Východních Čech na spojnici mezi městy Pardubice a Přelouč. Rozloha katastru činí 429 ha. Katastrálně hraničí na východě s městem Pardubice, na severu a na západě s městem Přelouč, na jihu s Veselím a Bezděkovem.
Znakem Valů se stal šikmo dělený červeno-modrý štít, v horním červeném poli zlatá vlčí hlava, ve spodním modrém poli čáp přirozené barvy. Figury ve znaku se hlásí k historickým tradicím obce. Vlčí hlavu převzaly Valy z erbu prvního známého majitele vsi, rytíře z Valů z roku 1398. Čáp pochází z erbu rytíře Kunáta z Dobřenic, významného českého rytíře, který sídlil ve zdejší tvrzi od r. 1513. Jeho rybniční stavby z první třetiny 16. století nově vymezily podobu intravilánu obce a její uliční systém. Modrá barva původního štítu v erbu rodu rytířů z Dobřenic vhodným způsobem symbolizuje řeku Labe, při jejímž levém břehu se obec nalézá. Postavení obou figur na šikmo děleném štítu respektuje původní historický název obce, užívaný od počátku 20. století.
Z podoby obecního znaku vychází i obecní prapor. List praporu je šikmým pruhem o šíři 1/8 délky listu, rozdělen na dvě pole, horní červené se zlatou vlčí hlavou, dolní vlající modré. Tyto obecní symboly byly slavnostně užity při oslavách 600. výročí první písemné známky o obci Valy v sobotu 29. srpna 1998.
Největší novinku posledního desetiletí života obce znamenají valské trhy. Jedni je velebí, druzí proklínají. Valy v tomto případě využily své jedinečné polohy na významných komunikacích silničních a železničních. Kdo neviděl, těžko uvěří, jak se poklidná vesnice dokáže každou neděli změnit k nepoznání.
Přírodní památky
V r. 1994-1995 bylo rozhodnuto o vyhlášení přírodní památky „Meandry struhy“, ležící v katastru naší obce. Zahrnuje původní meandrovité koryto potoka, které tvořilo dávnou hranici feudálních panství, ale i lesní komplex v okolí lepějovického kostela a koryto Struhy, které je spíše technickou památkou 16. století. Za chráněný strom byl prohlášen prastarý vykotlaný dub, stojící v mokřinatých Čámostkách, pod kopcem vpravo od silnice na Veselí. V roce svého prohlášení dub ještě žil, následné jaro se však již jeho větve nezazelenaly.
Labe se doširoka rozlévá a klidně si proudí okolo mostu, který bývá i několik dní zcela neprůjezdný v době větší vody. Mnozí si to jistě pamatují v letech 1977,1980-1982, 1987 a 1997.
Větší povodňové nebezpečí však pro Valy představuje Zlatý potok. Jeho hlavní síla byla již v 16. století spoutána a směrována do koryta Struhy, ale události posledních dvaceti let ukázaly, že v případě nečekaných komplikací
Most „Z pěti kanálů“ je chráněnou technickou památkou z r. 1845. Díky povodni v r. 1977 mohli Valáci vidět, jak v 16. století vypadal Valský rybník – celou plochu hřiště a pole k Lepějovicům pokrývala vodní hladina, dosahující u kabin až 50 cm nad schody.